Cukrzyca charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń serca, naczyń krwionośnych, oczu, nerek oraz nerwów. Według szacunków WHO na rok 2016 cierpi na nią 422 mln ludzi na całym świecie.
Wyróżniane są 2 typy cukrzycy:
-cukrzyca typu 1 - objawia się nieprawidłową pracą trzustki, co prowadzi do zbyt niskiego poziomu insuliny we krwi (hormonu obniżającego poziom glukozy we krwi).
-cukrzyca typu 2 - zdecydowanie częściej występująca, szczególnie u dorosłych; objawia się opornością organizmu na insulinę.
Samo badanie jest bardzo proste i bezbolesne, polega na nakłuciu opuszki palca, pobraniu kropli krwi oraz dokonaniu pomiaru za pomocą glukometru. Zapraszamy na nasze stoisko z pomiarem - abyś zawsze miał swoje zdrowie pod kontrolą!
Rak piersi zajmuje niechlubne pierwsze miejsce pod względem umieralności wśród kobiet. Szacuje się, że co roku wykrywanych jest 11 000 przypadków zachorowań, a aż 5 000 kończy się zgonem.
Rak szyjki macicy, to nowotwór wywoływany przez wirus brodawczaka ludzkiego i chociaż istnieją bardzo skuteczne metody profilaktyki tego nowotworu – regularna cytologia i szczepienia ochronne, to w 2010 r. umieralność z powodu RSM wśród Polek była 70% wyższa niż średnia w krajach UE! Tylko 30 % Polek odpowiada na zaproszenia na darmową cytologię, przez co nowotwór jest wykrywany później i w zaawansowanych stadiach, kiedy szanse wyleczenia są niższe.
Poprzez nasze różowe akcje dążymy do zwiększenia świadomości kobiet na temat nowotworów kobiecych i ich profilaktyki. Na naszym stanowisku studenci kierunku lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego edukują Szczecinianki, pokazując na wyspecjalizowanych modelach technikę samobadania piersi, tłumacząc jak często powinno się je wykonywać i jakie zmiany powinny je zaalarmować. Na naszym stanowisku panie dowiedzą się także jakie badania przesiewowe przysługują im bezpłatnie, w jakich przedziałach wiekowych i co jaki czas powinny je wykonywać, aby ustrzec się przed chorobą. Nasze stanowisko jest wyposażone w model anatomiczny macicy, dzięki któremu panie mogą lepiej się zapoznać z anatomią żeńskiego układu rozrodczego i zobaczyć na czym polega badanie cytologiczne.
Na naszym stoisku zadbamy także o Panów. W ramach akcji Movember edukujemy na temat raka prostaty, który jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych wśród mężczyzn i dotyka Panów już po 45 r.ż. oraz raka jąder, który występuje zazwyczaj pomiędzy 15 a 35. r.ż. Podobnie jak w przypadku Pań, chcemy podnosić świadomość mężczyzn na temat ich zdrowia i przełamywać tabu. Pokazujemy, że żaden temat związany ze zdrowiem nie jest wstydliwy. Przy użyciu modelu jąder prezentujemy jak poprawnie przeprowadzić samobadanie. Panowie dowiedzą się do jakiego lekarza powinni się udać i kiedy wykonać badania, które pozwolą im się uchronić przed owymi nowotworami.
Co 35 sekund ktoś na świecie słyszy diagnozę – nowotwór krwi.
Nowotwory przede wszystkim budzą w ludziach strach i niepokój, który często spowodowany jest niewiedzą. Choroby rozrostowe krwi można leczyć, a jednym ze sposobów walki z tym schorzeniem jest przeszczep szpiku.
Razem z fundacją DKMS oraz IFMSA-Poland zachęcamy gorąco do rejestracji jako potencjalni dawcy szpiku kostnego, bo to właśnie dzięki nam druga osoba może dostać szansę na wyzdrowienie i pokonanie choroby!
Poważne zaburzenia - głodzenie się w anoreksji, objadanie się i pozbywanie pokarmu charakteryzujące bulimię oraz niekontrolowane spożywanie olbrzymich ilości jedzenia w zespole kompulsywnego objadania się - coraz częściej dotykają osób nam bliskich.
Czy wiecie, że około 10% młodych kobiet i 6% mężczyzn wokół Was cierpi na którąś z chorób z kręgu zaburzeń odżywiania? Właśnie z tego powodu postanowiliśmy na naszym stoisku zorganizować profesjonalne pomiary ciała, udzielamy porad dietetycznych oraz mówimy jak żyć zdrowiej.
Biały fartuch? To nic strasznego! A wizyta u lekarza naprawdę może być przyjemna ! Każdy uczestnik Szpitala pluszowego misia doskonale o tym wie.
Nasz projekt, o jakże sympatycznej nazwie – „Szpital Pluszowego Misia”, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych przedsięwzięć IFMSA-Poland. Ma on na celu oswoić małych pacjentów z różnymi formami badania i pokazać, że nie taki biały fartuch straszny, jak by się mogło wydawać ! A wszystko to za sprawą naszych pluszowych przyjaciół i uśmiechniętych studentów. Dzieci przynoszą nam swoje ukochane maskotki, które niestety „zachorowały” i potrzebują pomocy lekarskiej. Na początku przeprowadzamy szczegółowy wywiad na temat misia i jego dolegliwości, następnie, wraz z dziećmi wykonujemy szereg badań diagnostycznych, począwszy od osłuchiwania magicznymi słuchawkami, po USG, EKG i RTG, każdą procedurę tłumacząc w przystępny dla dziecka sposób. No i na koniec recepty ! Magiczne mikstury, buziaki i kolorowe cukiereczki, potrafią uleczyć nie jedną dolegliwość. Co więcej, nasz szpital jest również wyposażony w salę operacyjną i gabinet zabiegowy, gdzie możemy misia zszyć, zaszczepić, zabandażować i wiele, wiele więcej. Nasze możliwości są nieograniczone, tak jak wyobraźnia dzieci w wymyślaniu misiowych dolegliwości, które naprawdę potrafią być kosmiczne. Po wypisaniu Misiowej recepty dzieci będą mogły odwiedzić Misiową Aptekę, którą prowadzić będą studenci z PTSF Szczecin. Na podstawie receptury stworzą tabletkę, która uleczy chorobę. Zapraszamy wszystkich najmłodszych do spróbowania swoich sił jako przyszły lekarz i farmaceuta oraz pozbycia się strachu przed białym fartuchem.