Planet Head Day to inicjatywa, która powstała w ramach misji NASA New Horizon na Plutona. Przy okazji, gdy sonda kosmiczna z powodzeniem ominęła Jowisza w 2007 roku, Uniwersytet Maine w Presque Isle, który uczestniczył w misji, zorganizował pierwszy Planet Head Day.
Inicjatorami w USA byli prof. Kevin McCartney i Jeannie McGowan. Dziesięć lat później cała grupa skupiona wokół przyjaciół Kevina McCartneya i Michaela Glücka wprowadziła wydarzenie do Europy. Zainteresowanie było ogromne, wzięło w nim udział i wsparło bardzo wiele osób i instytucji, m.in. prezydent Szczecina, profesorowie i wykładowcy szczecińskich uczelni, zawodnicy MKS Pogon, żołnierze NATO z Komendy Wielonarodowej Korpus Północno-Wschodni, harcerze, wiele szkół i przedszkoli, Rotarianie oraz przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych. Chociaż z biegiem czasu organizacja wydarzenia została dostosowana do nowego środowiska, utrzymano początkową wizję wesołego, charytatywnego wydarzenia promującego naukę.
Tak zwani PlanetHeads solidaryzują się z chorymi na raka poprzez darowiznę i publiczne golenie głowy. Wiele informacji o nauce, zwłaszcza o geologii i astronomii, a także malowanie ogolonych głów w kolorze planety miało promować naukę i edukację. Po współorganizowaniu 10 Planet Head Day`ów w Stanach Zjednoczonych, sama Jeannie zmarła na raka.
W Polsce podczas pierwszych lat, w ramach imprezy zebrano darowizny na pilny remont szczecińskiej kliniki onkologicznej „Św. Mikołaja” dla dzieci chorych na raka. Remont ten został w międzyczasie zakończony. Celem charytatywnym wydarzeń w 2021 i 2022 roku jest pokrycie kosztów leczenia onkologicznego nauczycielki liceum ze Szczecina, które nie jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Fundacja SAIL (Szczecin Academy of International Learning) została założona przez przedsiębiorców ze Szczecina i Berlina w 2004 roku. Do 2021 roku (jeszcze pod nazwą „Instytut Gryphius”) skupiała się na działaniach statutowych, takich jak cykliczne projekty charytatywne i wydarzenia promujące kulturę, sport i edukacja we współpracy z wieloma lokalnymi i międzynarodowymi partnerami i instytucjami. Poprzez cykliczne konkursy, takie jak „Gryphius Music Prize” i „Donald-McKay-Trophy”, z jednej strony fundacja wspierała partnerskie projekty Fundacji Büchsel czy Rotary Club Szczecin International. Z drugiej strony prowadziła własne działania charytatywne i edukacyjne, takie jak szkolny konkurs „GwiazdoZbiórki” czy cykliczne projekty „Planet Head Day”.
Od 2021 r. fundacja zarządza szkołą „SAIL International School” dla uczniów z około 25 krajów. Celem fundacji jest wspieranie międzynarodowej społeczności aglomeracji szczecińskiej edukacją o międzynarodowym uznaniu od poziomu przedszkolnego po maturę.
Fundacja SAIL jest organizatorem europejskich wydarzeń pod zarejestrowanym znakiem towarowym „Planet Head Day” – w ścisłej współpracy ze współorganizatorami, partnerami i sympatykami. Siedziba Fundacji mieści się przy ul. Mickiewicza 19 w Szczecinie.
Do pobrania:
Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
MEDIA o PLANET HEAD DAY 2019
MEDIA o PLANET HEAD DAY 2018
Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ NA YOUTUBE!
RC Szczecin International powstał w 2014 roku z połączenia dwóch anglojęzycznych klubów Rotary: RC Szczecin Pomerania oraz RC Szczecin Multinational, założonych w latach 2002 i w 2006. Podstawową ideą było zaoferowanie rosnącej szczecińskiej społeczności międzynarodowej możliwości zaangażowania społecznego w jednym silnym klubie. Klub ma bliskie powiązania z klubami partnerskimi ze Skandynawii, Niemiec oraz USA.
Spotkania klubowe odbywają się zwykle w poniedziałki o godzinie 19:00 w Hotelu Courtyard by Marriott w Szczecinie, albo w innych miejscach w celu wspólnego działania, np.: wizyta w lokalnej instytucji czy przedsiębiorstwie, podróże, praca nad projektem lub comiesięczna wspólna kolacja.
Szczególny nacisk kładziemy na pracę z młodzieżą. Założyliśmy klub Interact Szczecin International, z którym prowadziliśmy dużo działań. Wspieramy lokalny Klub Rotaract i od wielu lat angażujemy się w międzynarodową wymianę młodzieży w Europie, Azji Wschodniej i obu Amerykach. Aktywnie wspieramy powstanie ROTEX.
Z czterech głównych projektów, które prowadzimy zazwyczaj każdego roku, dwa są kontynuowane w tradycji sprzed połączenia klubów, dwa powstały na nowo. Wszystkie łączą różne ścieżki służby rotariańskiej, takie jak służba międzynarodowa i społeczna, służba zawodowa i współpraca z młodzieżą.
Charytatywny turniej golfowy jest prowadzony w Binowo Park Golf Club od 2002 roku. Stał się jednym z naszych głównych projektów fundraisingowych, a od kilku lat uzupełnia go szkocki akcent nawiązujący do historii Szczecina: zawodnicy grają w kiltach a wśród nagród na aukcjach i loteriach znajdują się specjalne rodzaje whisky.
Koncerty "Talenty Szczecina" dają młodym artystom ze szkół muzycznych możliwość zagrania z międzynarodowym dyrygentem przed tysięczną publicznością. Od 2006 roku organizowaliśmy te koncerty, dzięki którym zebrano ponad milion złotych darowizn, głównie na rzecz lokalnych domów dziecka i na zakup sprzętu medycznego.
Rotary CLUB Szczecin International od samego początku współorganizuje projekt Planet Head Day, szczególnie w zakresie fundraisingu. Klub włożył duży wysiłek w charytatywny sukces imprez w 2018 i 2019 roku, który zebrał ponad 70000 zł na remont kliniki onkologicznej „Św. Mikołaj” dla dzieci chorych na raka.
Fash`n Act, charytatywny pokaz modyfikuje organizacje po zakończeniu Akademii Sztuk Pięknych w naszym Klubie Interact. Tworzyliśmy modę artystyczną i tworzymy udostępnianie w celu zebrania darowin. Projekt zebrał ponad 400 000 zł na ostatni cel charytatywny, jakim był zakup protez nóg dla Julii ze Szczecina.