Fundacja SAIL (Szczecin Academy of International Learning) została założona przez przedsiębiorców ze Szczecina i Berlina w 2004 roku. Do 2021 roku (jeszcze pod nazwą „Instytut Gryphius”) skupiała się na działaniach statutowych, takich jak cykliczne projekty charytatywne i wydarzenia promujące kulturę, sport i edukacja we współpracy z wieloma lokalnymi i międzynarodowymi partnerami i instytucjami. Poprzez cykliczne konkursy, takie jak „Gryphius Music Prize” i „Donald-McKay-Trophy”, z jednej strony fundacja wspierała partnerskie projekty Fundacji Büchsel czy Rotary Club Szczecin International. Z drugiej strony prowadziła własne działania charytatywne i edukacyjne, takie jak szkolny konkurs „GwiazdoZbiórki” czy cykliczne projekty „Planet Head Day”.
Od 2021 r. fundacja zarządza szkołą „SAIL International School” dla uczniów z około 25 krajów. Celem fundacji jest wspieranie międzynarodowej społeczności aglomeracji szczecińskiej edukacją o międzynarodowym uznaniu od poziomu przedszkolnego po maturę.
Fundacja SAIL jest organizatorem europejskich wydarzeń pod zarejestrowanym znakiem towarowym „Planet Head Day” – w ścisłej współpracy ze współorganizatorami, partnerami i sympatykami. Siedziba Fundacji mieści się przy ul. Mickiewicza 19 w Szczecinie.
Do pobrania:
Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
RC Szczecin International powstał w 2014 roku z połączenia dwóch anglojęzycznych klubów Rotary: RC Szczecin Pomerania oraz RC Szczecin Multinational, założonych w latach 2002 i w 2006. Podstawową ideą było zaoferowanie rosnącej szczecińskiej społeczności międzynarodowej możliwości zaangażowania społecznego w jednym silnym klubie. Klub ma bliskie powiązania z klubami partnerskimi ze Skandynawii, Niemiec oraz USA.
Spotkania klubowe odbywają się zwykle w poniedziałki o godzinie 19:00 w Hotelu Courtyard by Marriott w Szczecinie, albo w innych miejscach w celu wspólnego działania, np.: wizyta w lokalnej instytucji czy przedsiębiorstwie, podróże, praca nad projektem lub comiesięczna wspólna kolacja.
Szczególny nacisk kładziemy na pracę z młodzieżą. Założyliśmy klub Interact Szczecin International, z którym prowadziliśmy dużo działań. Wspieramy lokalny Klub Rotaract i od wielu lat angażujemy się w międzynarodową wymianę młodzieży w Europie, Azji Wschodniej i obu Amerykach. Aktywnie wspieramy powstanie ROTEX.
Z czterech głównych projektów, które prowadzimy zazwyczaj każdego roku, dwa są kontynuowane w tradycji sprzed połączenia klubów, dwa powstały na nowo. Wszystkie łączą różne ścieżki służby rotariańskiej, takie jak służba międzynarodowa i społeczna, służba zawodowa i współpraca z młodzieżą.
Charytatywny turniej golfowy jest prowadzony w Binowo Park Golf Club od 2002 roku. Stał się jednym z naszych głównych projektów fundraisingowych, a od kilku lat uzupełnia go szkocki akcent nawiązujący do historii Szczecina: zawodnicy grają w kiltach a wśród nagród na aukcjach i loteriach znajdują się specjalne rodzaje whisky.
Koncerty "Talenty Szczecina" dają młodym artystom ze szkół muzycznych możliwość zagrania z międzynarodowym dyrygentem przed tysięczną publicznością. Od 2006 roku organizowaliśmy te koncerty, dzięki którym zebrano ponad milion złotych darowizn, głównie na rzecz lokalnych domów dziecka i na zakup sprzętu medycznego.
Rotary CLUB Szczecin International od samego początku współorganizuje projekt Planet Head Day, szczególnie w zakresie fundraisingu. Klub włożył duży wysiłek w charytatywny sukces imprez w 2018 i 2019 roku, który zebrał ponad 70000 zł na remont kliniki onkologicznej „Św. Mikołaj” dla dzieci chorych na raka.
Fash`n Act, charytatywny pokaz modyfikuje organizacje po zakończeniu Akademii Sztuk Pięknych w naszym Klubie Interact. Tworzyliśmy modę artystyczną i tworzymy udostępnianie w celu zebrania darowin. Projekt zebrał ponad 400 000 zł na ostatni cel charytatywny, jakim był zakup protez nóg dla Julii ze Szczecina.