Ponad 500 lat temu sport zwany golfem stał się tak popularny, że Król Szkocji Jakub II zakazał jego uprawiania w 1457 roku. Twierdził, że młodzi mężczyźni powinni raczej trenować łucznictwo i stać się dobrymi żołnierzami.. Jednakże 50 lat później Król Jakub IV sam namiętnie grywał w golfa i ostatecznie zniósł zakaz jego uprawiania. 

Podczas strasznej 30-letniej wojny, Pomorze szczególnie cierpiało z powodu dewastacji, morderstw, gwałtów i grabieży. Dwie trzecie mieszkańców zmarło. W 1630 roku Król Szwecji Gustaw Adolf oraz ostatni Książe Pomorski Bogusław XIV podpisali Traktat Szczeciński. Tysiące szkockich najemników walczących w Regimencie Donalda MacKay’a chroniło mieszkańców Szczecina przed niefortunnym losem innych Pomorzan. Szkoccy najemnicy przybyli do Szczecina ubrani w tradycyjne kilty. Pierwsza w historii ilustracja szkockiego góralskiego tartanu pochodzi właśnie ze Szczecina! Szkoci przebywali w Szczecinie bez walk przez wiele miesięcy i oczywiście grali w golfa. Szczecin więc  jest pierwszym miastem dzisiejszej Polski, w którym pojawił się golfowy sport.

Świętujemy blisko 500 lat tej tradycji, sponsorując puchar Donalda MacKaya podczas corocznego charytatywnego turnieju golfowego klubu Rotary „Szczecin International”. Nagrodę wygrywa gracz ubrany w tradycyjny kilt, który osiąga najlepszy wynik netto w turnieju.