Planet Head Day to inicjatywa, która powstała w ramach misji NASA New Horizon na Plutona. Przy okazji, gdy sonda kosmiczna z powodzeniem ominęła Jowisza w 2007 roku, Uniwersytet Maine w Presque Isle, który uczestniczył w misji, zorganizował pierwszy Planet Head Day.

Inicjatorami w USA byli prof. Kevin McCartney i Jeannie McGowan. Dziesięć lat później cała grupa skupiona wokół przyjaciół Kevina McCartneya i Michaela Glücka wprowadziła wydarzenie do Europy. Zainteresowanie było ogromne, wzięło w nim udział i wsparło bardzo wiele osób i instytucji, m.in. prezydent Szczecina, profesorowie i wykładowcy szczecińskich uczelni, zawodnicy MKS Pogon, żołnierze NATO z Komendy Wielonarodowej Korpus Północno-Wschodni, harcerze, wiele szkół i przedszkoli, Rotarianie oraz przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych. Chociaż z biegiem czasu organizacja wydarzenia została dostosowana do nowego środowiska, utrzymano początkową wizję wesołego, charytatywnego wydarzenia promującego naukę.

Tak zwani PlanetHeads solidaryzują się z chorymi na raka poprzez darowiznę i publiczne golenie głowy. Wiele informacji o nauce, zwłaszcza o geologii i astronomii, a także malowanie ogolonych głów w kolorze planety miało promować naukę i edukację. Po współorganizowaniu 10 Planet Head Day`ów w Stanach Zjednoczonych, sama Jeannie zmarła na raka.

W Polsce podczas pierwszych lat, w ramach imprezy zebrano darowizny na pilny remont szczecińskiej kliniki onkologicznej „Św. Mikołaja” dla dzieci chorych na raka. Remont ten został w międzyczasie zakończony. Celem charytatywnym wydarzeń w 2021 i 2022 roku jest pokrycie kosztów leczenia onkologicznego nauczycielki liceum ze Szczecina, które nie jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.